22 - تعویض مفصل آرنج

                          

توجه  

   در این وبلاگ مطالب آموزشی در باره بیماریهای شایع شانه و آرنج گذاشته شده است. عنوان این مطالب در سمت چپ همین صفحه در قسمت "صفحات اختصاصی" مشاهده می شود. برای باز کردن هر کدام از صفحات، روی عنوان آن کلیک کنید.

خواهشمند است قبل از مطالعه آنها به نکات زیر توجه فرمایید: 

1)  مطالب آموزشی موجود در این وبلاگ، فقط برای آگاهی بیشتر بیماران است و هرگز نمی‌تواند جایگزین معاینه و بررسی توسط پزشک گردد؛ چرا که بیماریهای مختلف ممکن است علائم شبیه به هم داشته باشند وگاهی عدم توجه به این موضوع می‌تواند درمان یک بیماری مهم را به تأخیر بیندازد.  

 2) استفاده از مطالب این وبلاگ در صورتی که هیچگونه تغییری در آن داده نشود و منبع آن (نویسنده و آدرس وبلاگ) ذکر گردد، بلامانع است.   

پروتز مفصل آرنج

   سالهاست که پروتز تعویض مفصل آرنج در دنیا تولید شده و استفاده می شود. تعدادی از جراحان ایران نیز در کشورهای دیگر دنیا با این پروتزها کار کرده اند و آموزش دیده اند ولی تاکنون نمی توانستند در ایران از آنها برای بیماران خود استفاده کنند. خوشبختانه در حال حاضر یک نمونه این پروتزها به ایران وارد شده و قابل استفاده است.

 

   موارد مصرف

   این پروتزها برای بیماریهای خاصی مورد مصرف دارد:

  1 - اگر به هر دلیلی مفصل آرنج تخریب شود و نتوان با جراحیهای معمولی آنرا اصلاح کرد ممکن است بتوان به کمک پروتز به آن کمک کرد و درد آن را کم نمود، یا حرکتش را افزایش داد و یا اگر لقی زیادی داشت آنرا اصلاح نمود.

  2 - اگر مفصل آرنج به هر دلیلی دچار آرتروز ( ساییدگی ) شدید شود حرکتش کم و دردناک می گردد و در مراحل پیشرفته می توان با تعویض مفصل به آن کمک کرد. گاهی شکستگی های آرنج خیلی خرد شده و چند قطعه ای است و عملاً نمی توان با وسایل ( پلاتین ) معمولی آنها را عمل کرد که در این حالت هم می توان از پروتز کمک گرفت. بعضی وقتها چنین شکستگی هایی با پلاتتین های معمولی مثل پیچ و پلاک و یا با پین عمل می شوند، بعداً قطعات جابجا می شوند و یا جوش نمی خورند که یک عارضۀ معمولی و بسیار شایع است ولی بیمار را خیلی آزار می دهد و حرکات آرنج خیلی محدود و دردناک می شود؛ در چنین مواردی نیز ممکن است پروتز کمک کننده باشد.

  3 - گاهی بعلت بیماریهایی مثل روماتیسم مفصلی شدید ( آرتریت روماتوئید ) کم کم مفصل شانه یا آرنج و سایر مفاصل بدن مثل زانو تخریب و دردناک می گردد که در این موارد هم با تعویض مفصل آرنج می توان خیلی به بیمار کمک کرد.

   البته این وسیله هم جایگاه خاص خود را دارد و برای هر بیمار و هر بیماریی قابل استفاده نیست و این را فقط پزشک متخصص با معاینه و بررسی بیمار و عکسهای او تشخیص می دهد. باید گفت که فقط دیدن عکسها یا شنیدن توضیحات و بدون معاینه بیمار کافی نیست. پزشک معالج باید دورۀ آن را دیده باشد و بیمار را هم از عوارض آن آگاه کند.

 

عوارض

هر درمانی عوارضی دارد. یکی از عوارض اصلی این عمل جراحی ( تعویض مفصل آرنج ) عفونت است که احتمال آن از خیلی از اعمال جراحی دیگر بیشتر است. از سایر عوارض می توان به لق شدن مفصل و نیاز به تعویض مجدد آن  و نیز صدمۀ عروق و بویژه اعصاب اطراف آرنج نام برد.                                

                                                                       دکتر مرتضی نخعی امرودی
                                                                     ارتوپد، جراح شانه وآرنج
                                                         عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران

          آدرس وبلاگ آموزشی دکتر نخعی: http://shoulderelbow.persianblog.ir

 

/ 0 نظر / 139 بازدید