21 - مصاحبه در مورد سندرم تونل کارپال

                          

توجه 

 

  در این وبلاگ مطالب آموزشی در باره بیماریهای شایع شانه و آرنج گذاشته شده است. عنوان این مطالب در سمت چپ همین صفحه در قسمت "صفحات اختصاصی" مشاهده می شود. برای باز کردن هر کدام از صفحات، روی عنوان آن کلیک کنید.

خواهشمند است قبل از مطالعه آنها به نکات زیر توجه فرمایید: 

1)  مطالب آموزشی موجود در این وبلاگ، فقط برای آگاهی بیشتر بیماران است و هرگز نمی‌تواند جایگزین معاینه و بررسی توسط پزشک گردد؛ چرا که بیماریهای مختلف ممکن است علائم شبیه به هم داشته باشند وگاهی عدم توجه به این موضوع می‌تواند درمان یک بیماری مهم را به تأخیر بیندازد. 

 

2) استفاده از مطالب این وبلاگ در صورتی که هیچگونه تغییری در آن داده نشود و منبع آن (نویسنده و آدرس وبلاگ) ذکر گردد، بلامانع است.

 

 گفتگوی مجله سلامانه با دکتر نخعی در مورد سندرم تونل کارپال 

   سلامانه: یک استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران با تشریح روش‌های درمانی سندروم تونل کارپال، هشدار داد که تعویق جراحی در صورت تشخیص و تاکید پزشک می‌تواند به عصب‌های دست آسیب جدی برساند.

    دکتر مرتضی نخعی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه،  استفاده از مچ بند به ویژه در شب را اولین گام در درمان این بیماری عنوان کرد و گفت:« معمولا گزگز انگشتان در اوایل بیماری با درمان‌های غیر جراحی مانند بستن مچ بندهای طبی و یا تزریق کورتون به مچ دست درمان می شود. البته روش تزریق بیشتر در مردان جواب می دهد. همچنین استفاده از فیزیوتراپی و ماساژ مچ دست هم ممکن است تا مدتی موثر باشد.» 

   این متخصص ارتوپد با اشاره به عوارض طولانی شدن بیماری در افراد اظهار داشت:« اگر این بیماری طولانی شود عضلات سمت قاعده شست شروع به لاغر شدن می کند زیرا عصب آن از عصب مدیان است که در این صورت درمان های غیر جراحی چندان اثرگذار نیست.» وی با ساده خواندن درمان جراحی تونل کارپال، افزود:« این جراحی می‌تواند با بیهوشی عمومی و یا بی‌حسی از ناحیه گردن و یا ساعد و مچ دست و یا حتی بی حسی موضعی در سطح جلوی مچ دست انجام شود. همچنین جراحی می تواند به صورت باز یا به روش های آندوسکوپی انجام شود.» 

دکتر نخعی با بیان اینکه هر کدام از این دو روش معایب و مزایایی دارند، بیان داشت:« یکی از عوارض جراحی به روش آندوسکوپی مشکلات دید محدود جراح است که ممکن است باعث آسیب به عروق، اعصاب و تاندون ها شود. در جراحی باز هم ممکن است بیمار پس از عمل نیاز به آتل داشته باشد تا مچ و کف دست برای مدتی بی حرکت بماند. البته برخی جراحان از آتل پس از عمل استفاده نمی‌کنند تا بیمار برای کار کردن پس از عمل، دچار مشکل چندانی نشود.» 

وی مدت زمان استراحت پس از عمل در جراحی باز را حداکثر دو هفته و در روش آندوسکوپی یک هفته ذکر کرد و ادامه داد:«پس از جراحی بیماران باید در اوایل، از برداشتن بار سنگین و انجام کار زیاد با دست خودداری کنند تا دچار مشکل نشوند.» 

این متخصص ارتوپد به بیماران مبتلا به تونل کارپال توصیه کرد که در صورت تشخیص پزشک برای انجام هرچه سریعتر جراحی اقدام کنند و تاکید کرد:«طولانی شدن این بیماری و پیشرفت آن باعث می شود عصب آسیب جدی ببیند و حس انگشتان دست از بین برود. دراین صورت حتی درمان جراحی نیز نمی‌تواند زیاد موثر باشد و بیمار دچار مشکلات جدی در ناحیه انگشتان و مچ دست خواهد شد.»

 آدرس مطلب فوق در مجله سلامانه:

http://www.salamaneh.com/page.php?news_id=2987

                                   

                                                                      دکتر مرتضی نخعی امرودی
                                                                     ارتوپد، جراح شانه وآرنج
                                                         عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران

          آدرس وبلاگ آموزشی دکتر نخعی: http://shoulderelbow.persianblog.ir

/ 0 نظر / 187 بازدید